Budimex zakończył wyburzanie starego budynku dworcowego w Słupsku. Prace budowlane zaczną teraz toczyć się na większej powierzchni, ale bez dodatkowych utrudnień dla pasażerów – zastrzegają PKP SA. Inwestycja w pomorskim mieście ma zakończyć się w roku 2027.
Jak informuje zarządzająca dworcami spółka, w przyszłym tygodniu zakres prac na budowie zostanie rozszerzony. – Wykonawca inwestycji zakończył już prace związane z rozbiórką starego budynku dworca. Trwają roboty ziemne przy budowie fundamentu nowego dworca kolejowego oraz prace związane z umieszczeniem instalacji podziemnych (przyłącza sanitarne, cieplne i energetyczne). W związku z koniecznością wykonania prac związanych z nowym układem drogowym od 23 sierpnia wygrodzone zostaną dodatkowe działki, m. in. przestrzeń, na której znajduje się wiata rowerowa przy ulicy Kołłątaja – uprzedzają PKP SA.
Jak twierdzi spółka, zmiany nie mają wpływu na ruch pasażerów. – Cały czas mogą oni korzystać z dworca tymczasowego, który zlokalizowano w sąsiadującym z dawnym dworcem biurowcu. Pasażerowie mają dostęp do dworca tymczasowego od strony ulicy Konopnickiej – wskazano w komunikacie PKP SA. Jak twierdzi zarządca, obiekt wraz z prowadzącym przez jego wnętrze dojściem na perony jest w pełni dostępny dla osób o ograniczonej mobilności.
Wykonawcą wartej 55,67 mln zł brutto inwestycji z Programu Inwestycji Dworcowych jest Budimex, który złożył
najkorzystniejszą z pięciu ofert. Umowę podpisano
w październiku 2023 r. W marcu roku bieżącego
dworzec tymczasowy na stacji Słupsk przejął obsługę pasażerów. Prace mają potrwać trzy lata.
Nowy dworzec w Słupsku ma mieć formę prowadzącej do miasta bramy. Zaplanowane w budynku rozwiązania to – między innymi – wnętrze bez barier architektonicznych, windy, toalety dla osób z niepełnosprawnościami, odzysk wody deszczowej z dachu, panele fotowoltaiczne oraz centralna wentylacja z odzyskiem ciepła. Dworzec będzie wyposażony w system inteligentnego zarządzania budynkiem, kontrolujący pracę instalacji oraz urządzeń w obiekcie.
Nowej aranżacji ma doczekać się również plac przydworcowy i całe otoczenie dworca. Od jesieni ubiegłego roku w pobliżu stacji kolejowej działa dworzec autobusowy, którego
funkcjonalność budzi jednak zastrzeżenia.